Chce się żyć (2013)
Chce się żyć (2013)
Mateusz Rosiński cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Nie chodzi ani nie mówi, ale pomimo niewesołej opinii lekarskiej najbliżsi się nie poddają i walczą o jak najlepszą opiekę oraz rehabilitację dla Mateusza.
Kadr z filmu Chce się żyć (2013)
W filmie jesteśmy świadkami starań mocno zaangażowanej i oddanej Mateuszowi rodziny. Dramat Macieja Pieprzyca podzielony jest na swego rodzaju rozdziały, które pozwalają lepiej zrozumieć osobę Mateusza, jego pasje i uczucia względem innych osób oraz sytuacji. W produkcji zawarta jest narracja w postaci myśli Mateusza, która skutecznie ubarwnia seans. Dzięki niej możemy stwierdzić, że Mateusz jest w pełni rozumny, tylko obecna medycyna nie ma koncepcji na skuteczną komunikację z pacjentami w tak głębokim stadium dzięciecego porażenia mózgowego.
W każdym razie główny bohater poznaje ciepło przyjaźni i intymności. Największymi jego pasjami są astrologia oraz kobiece biusty. Jest przeciętnym człowiekiem zamkniętym w chorym ciele uniemożliwiającym mu satysfakcjonujące funkcjonowanie. W pewnym wieku, gdy matka Mateusza nie jest w stanie ze względu na własne organiczenia kontynuować pieczołowitej opieki nad synem, postanawia oddać go do ośrodka dla osób upośledzonych intelektualnie.
Kadr z filmu Chce się żyć (2013)
Szczególną uwagę zwróciła u mnie scena, w której główny bohater zostaje zabrany przez jedną ze swoich wolontariuszek, z którą udało mu się nawiązać większą więź na kolację do restauracji. Ta scena, wraz z dialogami przywołała mi na myśl fantastyczny film "Moja lewa stopa" Jima Sheridana. Została przedastwiona w niemalże identyczny sposób.
Dużo tutaj wzruszeń. Naprawdę dużo, a przynajmniej w moim przypadku dzieło Pieprzyca dostarczyło ogrom emocji w tym obszarze. Mocno wczuwałem się w sytuację Mateusza i jego codzienność. W filmie znajdziemy również kilka elementów komediowych, których możemy doszukać się w wielu produkcjach, nawet tych będących mocno nacechowanych gatunkiem dramatu. Ale tak po prostu jest - w realnym życiu także.
W filmie pada cytat "Bóg mnie kocha... Ciekawe co by było jakby mnie nienawidził..."., który zostaje wypowiedzany po słowach księdza skierowanych do Mateusza. Smutne. Smutny film, ważny film. Ważny film na polskiej scenie, która dotychczas nie odważyła się podjąć tego tematu. Gra aktorska Dawida Ogrodnika jako dorosłego fenomenalna. Tak samo rzecz ma się z debiutującym Kamilem Tkaczem, który wcielił się w postać młodego protagonisty.
Gatunek: Dramat
Produkcja: Polska
Reżyseria: Maciej Pieprzyc
Obsada: Dawid Ogrodnik, Kamil Tkacz, Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Anna Nehrebecka
Ocena: 8/10
Haken